18 Maddede Erken Boşalma Nedenleri

0 112

Erken boşalma erkeklerin en önemli cinsel sorunları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Cinsel ilişki sırasında penisin vajinaya girmesinden önce veya giriş anından çok kısa bir süre sonra erkeğin istemsiz olarak boşalması hali ‘’erken boşalma’’ olarak adlandırılmaktadır.

Her 3 erkekten birinin yaşadığı düşünülen erken boşalma durumu birden çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Erken Boşalmanın 18 Sebebi

1-  Cinsel deneyimsizlik

Erkeğin daha önceki yaşamında cinsel ilişkide bulunmamış olması erken boşalmaya sebep olabilmektedir.

2- Aşırı uyarılma

Cinsel birleşme öncesi erkeğin farklı sebeplere bağlı olarak aşırı uyarılmış olması, cinsel performansını ilişki sonuna dek sürdürememesine sebep olur.

3- Heyecan

Cinsellik birçok farklı unsurun etkilediği bir dürtüdür. Herhangi bir sebebe bağlı olarak erkekte oluşan aşırı heyecan erken boşalma ile sonuçlanabilir.

4- Partnerin yeni olması

Bireyin ilk kez cinsel ilişkiye gireceği bir partner veya yakın zamanda yapılan bir partner değişikliği erken boşalma sebepleri arasında yer alır.

5- İlişki öncesi stres

Erkeğin ilişki öncesi herhangi bir sebebe bağlı olarak stres yaşaması, cinsel ilişki sırasında erken boşalmaya sebep olabildiği gibi, sertleşme sorununa da neden olabilmektedir.

İlgili Link: Erkeklerde Sertleşememe Problemi

6-  Depresyon

Psikolojik sorunlar veya aşırı stres sonucu oluşan depresif ruh hali sağlıklı bir cinsel ilişkiyi mümkün kılmadığı gibi çoğu kez erken boşalma ile sonlanmaktadır.

7- Yetersizlik hissi

Penisin cinsel ilişkiyi sonlandıracak derecede sertleşmemesi, peniste şekil bozuklukları gibi sebepler erkeğin kendisini yetersiz olarak görmesine sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlar da erken boşalmaya sebep olabilmektedir.

İlgili Link : Penis Kırılması

8- Anksiyete

Genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak yaşanan anksiyete, sebebiyle ortaya çıkan endişe ve korku erken boşalmanın sebepleri arasında yer almaktadır.

9- İlişkiyi kontrol etme düşüncesi

Bazı erkekler cinsel ilişkiyi domine ederek ve cinsel aktivitenin kendi düşündükleri biçimde sürmesini ister. İlişki sırasında ortaya çıkan bazı davranışlar sebebiyle kontörlün kaybedildiği hissi erken boşalmaya sebep olabilmektedir.

10- Cinsel eğitim eksikliği ve yetişme tarzı

Erkek veya kadının cinsel konuları tabu olarak kabul etmesi sebebiyle cinsel yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdüremedikleri bilinmektedir. Baskıcı bir ortamda yetişmek ve toplumsal baskılar erkekte sürekli veya geçici erken boşalma sorununa sebep olabilmektedir.

11- Önceki cinsel deneyimlerde başarısız olmak

Daha önceki cinsel deneyimlerde başarısız olunması erkekte kaygı oluşturan bir etkendir. Bu sebeple bir sonraki cinsel deneyimin de başarısız olacağı düşüncesi erken boşalmaya sebep olabilmektedir.

12- Geçmişte cinsel istismara uğramış olmak

Çocukluk veya ergenlik dönemlerinde cinsel istismara uğramış olmak hem kadının hem de erkeğin cinsel yaşamlarını kâbusa dönüştüren bir durumdur. Bu tür durumlar erkekte erken boşalma sebeplerinden biri olarak görülmektedir.

13- Psikolojik koşullanma

Cinsel yaşam eğitiminin düşük olduğu her toplumda bireyler psikolojik olarak koşullanmaktadır. Birine yakalanacağım korkusuna bağlı düşünceler, erken boşalma sebepleri arasında yer almaktadır.

14- Şeker hastalığı

Diyabet erkekte sertleşme sorununun yanı sıra erken boşalma konusunda da önemli bir etkendir.

15- Hormon bozuklukları

Hipofiz bezi hastalıkları, testosteron hormonundaki eksiklik ve tiroit hormonu bozukluğu da erken boşalmanın sebeplerinden biridir.

16- Prostat bezi sorunları

Yapılan araştırmalar prostat bezi enfeksiyonlarının erken boşalma ile ilgisi olabileceği sonucuna varmıştır.

17- Multiple Skleroz

Beyin ve omurilik bölgesinde bulunan ve mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın hastalanması da erkeklerde erken boşalma sorunlarına yol açabilmektedir.

18- Peniste yüksek duyarlılık

Penisin aşırı hassasiyeti boşaltma merkezinde uyarıların artmasına sebep olarak erken boşalma sorununa sebep olabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.