Adım Adım Cinsiyet Geçiş Süreci

0 113

Cinsiyet geçiş süreci, bir bireyin kendini ait hissetmediği bir bedende olduğunu düşündüğünde bu bedenden kurtulup karşı cinse geçmek için olduğu ameliyatlar ve operasyonlardır. Cinsiyet geçiş süreci oldukça uzun ve kapsamlı bir konudur.

 

Cinsiyet Geçişi Öncesinde Neler Yapılır?

 

Cinsiyet geçiş ameliyatı, 6 ila 8 saat arasında sürse bile öncesinde yapılması gereken birçok önemli operasyon vardır. Cinsiyet geçiş ameliyatı olan bir kişi, 3 ila 5 gün boyunca hastanede kalmaktadır. 1 ila 3 ay sonrasında ise iş hayatına tekrar başlayabilmektedir.

Cinsiyet geçiş süreci öncesi kişinin taşıması gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikler; 18 yaşından büyük olmak, bekar olmak, cinsiyet değiştirebilir raporuna sahip olmak, mahkeme onayına sahip olmak ve bireyin herhangi bir şekilde üreme özelliğinin olmamasıdır.

Cinsiyet geçiş süreci ve cinsiyet geçişinden önceki süreç çok uzun zamanlar alabilmektedir. Cinsiyet geçişi yapmak isteyen kişi, eğer bu durumu göze alamıyorsa muhtemelen psikolojik açıdan rapor alamayacaktır. Çünkü; Cinsiyet geçişi önemli bir konu olduğu için, bunu isteyen şahıs birçok teste tabi tutulacaktır.

 

Kadınlarda Cinsiyet Geçişi Öncesinde Neler Yapılır?

 

Cinsiyet geçişi yaptıracak bir kadın hasta, öncelikle psikiyatride bu duruma psikiyatrik olarak hazır olduğuna dair bir teste girer. Bu test sonucu olumlu olursa, cinsel kimlik komisyonuna başvurur. Bu komisyon tarafından cinsiyet geçişi isteyen kadına, testosteron hormonu verir. Testosteron hormonu kadının vücudunda; Kıllanma, ses kalınlaşması, kas oranındaki artış, erkek tipi saç dökülmesi, reglden kesilme ve göğüslerde küçülme olmasına sebep olur.

Cinsiyet geçişi yapılacak olan kadın, 6 ila 8 ay arası bu hormonları düzenli olarak alır. Bu işlem tamamlandıktan sonra hastanın vücudundaki değişimden memnun olup olmadığı sorulur. Kadın bu konuda memnun olduğunu söylerse gerekli psikiyatrik testler yapıldıktan sonra işlemde hızlanma meydana gelir.

Görevli psikiyatrist, cinsiyet geçişi yapmak isteyen kadının ailesi, arkadaşları ile detaylıca konuşur. Bunlara göre daha detaylı bir rapor hazırlanır. Verilecek olan testosteron hormonu yaklaşık 1 yıldan uzun bir süreye yayılır.

Toplamda 1.5 ila 2 yıllık bir süre tamamlandıktan sonra hastanın durumuna göre rapor verilir. Bu rapor kadının cinsiyetini erkek olarak değiştirmesi için uygun sonuçlar verdiyse, hasta mahkemeye başvurur. Mahkeme tarafından verilen onaydan sonra, kadının üreme özelliğini kaybetmesi için ameliyatlar yapılır. Ve hasta bundan sonra hiçbir zaman kadın olarak üreyemez hale gelir. İlgili Link :  Cinsiyet Geçiş Aşamasında Neler  Yaşanır

 

Erkeklerde Cinsiyet Geçiş Öncesinde Neler Yapılır?

 

Cinsiyet geçişi yaptırmak isteyen bir erkeğin bu ameliyat olmadan önce bazı operasyonlardan geçmesi gerekir. İlk olarak bir psikiyatrist kontrolünden geçer ve bunun sonrasında aynı kadın hasta da olduğu gibi cinsel kimlik komisyonuna başvurur. Cinsel kimlik komisyonu tarafından hastaya östrojen ve progesteron hormonları verilir.

Östrojen ve progesteron erkek hasta da seste incelme, tüylenmede azalma ve göğüslerde büyüme meydana getirmektedir. Aynı kadın hastalarda olduğu gibi erkek hastalara da sürekli psikiyatrik testler yapılır ve bu işlemden hastanın memnun olduğuna emin olunur. Erkek hasta cinsiyetini kadın olarak değiştirme konusunda eminse, işlemler tüm hızıyla devam eder.

Psikiyatrist, cinsiyet geçişi yaptıracak olan erkek hastanın kendisi, ailesi ve arkadaşları ile görüşür. Bu görüşmenin sonucunda herkes duruma hazır ise, hastanın kadın olması için bir engel kalmamıştır. Ve gerekli hormonlar 1 yıl süreyle verilmeye devam edilir.

Toplam olarak 1.5 – 2 yıl arasında hormon tedavisi gören erkek hasta, cinsiyet geçişi için ilk gerekli raporu alır. Bu raporla mahkemeye başvurur. Mahkeme raporu kabul edip hastanın cinsiyet geçişini onayladıktan sonra ise, hastanın bir daha erkek olarak üreyememesi için bazı ameliyatlar yapılır. Bu ameliyatlar sonrasında hasta bir daha erkek olarak çocuk dünyaya getiremeyeceği için, her açıdan buna hazır olmalıdır.

 

Cinsiyet Geçiş Süreci Adımları

 

 

Erkeklerde ve kadınlarda oldukça uzun süren cinsiyet geçiş süreci, birçok aşama şeklinde olmaktadır. Cinsiyet geçiş öncesi yapılacakları yukarıda anlatmıştık, şimdi ise cinsiyet geçiş süreci adımları aşağıda aşama aşama yer almaktadır. İlk olarak verilen liste kadınlar için geçerlidir.

 1. Testosteron hormonu sayesinde küçülen meme, iz bırakmayacak şekilde ameliyatla kadın vücudundan alınır. Bu operasyonda en önemli konu, testosteron hormonunun memeyi küçültmüş olmasıdır. Bu operasyonla birlikte meme altında yer alan doku da alınır. Böylece üst gövde erkeğe benzer.
 2. Ardından uzman cerrahlar tarafından penis oluşturulur.
 3. Penis oluşturma konusunda en önemli detay, kadının erkek olduğunda erkek cinsel özellikleri kazanmasıdır.
 4. Penis yapma işlemi 3 farklı yolla olur. Bu yollar; Bacaktan deri ve doku alarak penis yapma, koldan deri ve doku alarak penis yapma, sırttan deri ve doku alarak penis yapma işlemidir.
 5. Penis oluşturulurken kadının leğen kısmında olan boşluk doldurulur ve son zamanlarda en çok kullanılan yöntem olan sırttan deri ve doku alarak penis yapma yöntemi gerçekleştirilir.
 6. Bu işlemler sonucunda kadın hasta erkek olarak cinsel özellikler kazansa bile üreme özelliği kazanamamaktadır.

Kadınların erkek olma süreci yukarıdaki şekilde gerçekleşmektedir. Bir erkeğin cinsiyetini kadın olarak değiştirme süreci ise aşağıdaki yer aldığı gibidir:

 1. Erkek hasta kadın olurken durum biraz daha farklı olmaktadır. Bu esnada yapılan en önemli operasyon vajen oluşturma işlemidir.
 2. Erkek hasta vajen haricinde eğer isterse, bazı estetik operasyonlarda geçirebilmektedir. Bunlar; Yağ aldırma, burun estetiği, adem elmasının alınması, dudak kalınlaştırma ve meme protezi operasyonlarıdır.
 3. Meme protezi için, verilen östrojen ve progesteron hormonuna dikkat edilir. Bu sayede fiziğe uygun meme protezi yapılır.
 4. Vajen yapma işlemi için iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlar; Kalın bağırsaktan vajen yapımı ve penisten vajen yapımıdır. İki işlemde de penis başı klitoris yapımında kullanılır. Bunun amacı, cinsel ilişki sırasında zevk almayı sağlamaktır.
 5. Vajen oluşturulmuş olsa bile cinsiyet değiştiren birey, hiçbir zaman çocuk sahibi olamayacaktır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.