Bekaret Tabusu Kadının Cinsel Hayatını Nasıl Etkiliyor

0 49

Bekâret tabusu kadın cinselliği üstünde büyük bir baskı yaratıyor İlk   ilişkide kanamanın olmaması,  kültürümüzde ve diğer bazı kültürlerde kadının bakire olmadığının bir ispatı olarak kabul edilir ve  bazen kişiyi ölüme götürecek olan bir neden bile olabiliyor.

 

Bekâret tanımlaması net değildir ve apayrı anlamlara gelir. Çünkü her kadının anatomik yapısı birbirinden farklıdır. Bu yazıda bekâret kaybının fiziksel olduğu kadar duygu olarak neler yaşayabileceğine ve kızlık zarı dikimi ile ilgili konulara yer vereceğiz.

 

 

Bekâret kaybı

 


Bazıları için bekâret kaybı başka bir kişiyle, vajina penisin birleşmesine dair bir ilişkiye hiç girmemiş kişiyi ima ederler. Bu tanımlardan ancak bir tanesidir.

 

Birçok kez, farklı cinsel birliktelik  türleriyle kaybettikleri düşünülen bekaret kaybı oral seks, parmak ya da  yetişkin oyuncakları kullanarak yapılan cinsellik  ile ilgili olabilir. Bekaret ve cinsel birliktelik kavramları kültürler içinde da farklılık göstermektedir.

 

Kızlık Zarı Efsanesi

 

 

İlk vajinal cinsellik birliktelik hakkındaki en büyük efsanelerden biri, bir kadının kızlık zarının yırtılması, sonucu kanama ve ağrıya sebep olmasıdır. Kızlık zarı birçok biçim ve türdedir ve bazen de insanlar kızlık zarı olmadan doğar.

 

Cinsel birliktelik  sırasında, kızlık zarı yırtılması küçük kanamalara sebep olabilir. Ergenlik döneminde olduğu gibi benzer biçimde kızlık zarı daha az elastikse veya daha ufak bir açıklık varsa, kanama çoğu zaman azdır. Ya da kızlık zarı esnektir ve cinsel ilişki esnasında yırtılmaz.

 

 

Kızlık Zarı Diktirilebilir Mi?

 


Kızlık zarı bir tabu olduğundan kadınların bir bölümü evlendiklerinde herhangi bir sıkıntı olmaması için daha önce yaşamış oldukları cinsel deneyimlerini gizlemek için kızlık zarını onarmak istemektedirler. Alanında uzman olan doğum uzmanı doktorlar ya da plastik cerrahlar kızlık zarını dikerek onarmaktadırlar.

 

Kızlık zarı

 

Kızlık zarı (hymen) vajina girişinden ortalama 2 – 3 cm kadar içeride bulunan ince bir doku katlantısı dır. Bu doku üzerinde ince yapılı kılcal damarların bulunmuş olduğu bu zar türlü şekillerde olabilir. Çoğunlukla yarım ay şeklindedir. Üzerinde bulunan damarlar vardır ve ilk ilişki sırasında yırtılırarak kanama meydana gelir. İlgili Link : Kondilom Tanısı Nasıl Konulur

 

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

 


Kızlık zarı dikimi için vajen duvarlarından parça alınarak, kanaması  meydana getirecek ince bir doku oluşturulur. Bu doku yardımıyla orijinal kızlık zarı elde edilmese de ilişki sırasında iç bölümde kanaması olası olan bir yapı elde edilmiş olur.

 

Kızlık zarı ameliyatı iyi mi yapılır?

 

 

Kızlık zarı dikimi operasyonu 2 farklı durumda yapılmaktadır. Bunlar geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi dir.

Geçici kızlık zarı dikimi: Bu yöntemle onarılan kızlık zarı, evlenmeden fazla kısa vakit önce (1 – 7 gün arasında) uygulanmalıdır. Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatı (flep yöntemi): Bu ameliyat geçici kızlık zarı ameliyatına göre daha uzun devam eden bir operasyondur. Vajina duvarlarından doku alınarak kızlık zarı gibi bir doku oluşturulur. Bu yöntemin operasyonların kalıcılığı uzun süreli olduğundan evlenmeden yıllar öncesinde yapılabilir.

 

Bu süreçte muayene  ve pansuman ile ilgili doktorunuz hekiminiz size tavsiyelerde bulunacaktır. Operasyondan sonraki 1 hafta boyunca spor yapılmamalı, ağır yük ve eşya taşınmamalı ve havuza yada  denize girilmemelidir.

 

Operasyondan bir hafta sonra doktor kontrolüne giderek yapılan muayene sonrasında uygulanması ihtiyaç duyulan bakım ve  hijyen önerileri doktoru tarafınca hastaya bildirilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.