Cinsel İsteksizlik Türleri

0 72

Cinsel isteksizlik çoğu kişi tarafından yanlış tanımlanan bir sağlık sıkıntısıdır. Bir insana cinsel isteksizlik tanısının koyulabilmesi için o kişinin minimum 6 ay boyunca cinsel isteklerinin olmaması gerekir. Cinsel ilişki ya da mastürbasyon gibi cinsel olayları 6 ay boyunca yapmak istememiş ve yapmamış olan bir kişi cinsel isteksizlik yaşıyor demektir.

Cinsel isteksizlik yaşayan kişi, kadın olabileceği gibi erkek de olabilmektedir. Herkesin içinde doğuştan gelen bir cinsel istek dürtüsü vardır. Her insan için farklı boyutlarda olan cinsel istek, kişinin mastürbasyon yapma, cinsel ilişkiye girme veya cinsel fantezi kurma durumudur. Bu durumun olmaması, kişinin sağlık problemleri olduğunu gösterir.

 

Cinsel İsteksizlik Türleri Nelerdir?

 

Sekonder Cinsel İsteksizlik

Sekonder cinsel isteksizlik, cinsel istekleri ve dürtüleri olan kişilerin bir süre sonra bu isteği kaybetmesine verilen isimdir. Cinsel isteğin azalması da bu türün içerisine girer. Yani kişiye Sekonder cinsel isteksizlik tanısı konması için cinsel isteğin tamamen bitmesine gerek yoktur. Bu durum genelde kişinin önceden yaşadığı cinsel ilişkilerle alakalıdır.

 

Primer Cinsel İsteksizlik

 

Primer cinsel isteksizlik, Sekonder gibi sonradan oluşan bir isteksizlik türü değildir. Doğuştan itibaren kişinin içerisinde cinsel istek olmaması durumudur. Bu kişiler cinsel kimliği tamamladığı yaşta bile cinsel isteğe sahip olamamaktadırlar. İlgili Link :  Erkeklerde Erken Boşalma Neden Olur

 

Durumsal Cinsel İsteksizlik

 

Bu durum herkes tarafından bilinmese bile, çoğu kişinin karşılaştığı bir durumdur. Durumsal cinsel isteksizlik, kişinin bazı anlarda cinsel isteğinin olmamasına verilen isimdir. Bu durum birçok farklı nedene bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Bu nedenler; Yoğun iş hayatı, partner ile tartışma, maddi sorunlar ve her türlü diğer kaygılardır.

 

En büyük nedenlerinden biri stres olan Durumsal cinsel isteksizlik, kadınlarda eşleri sebebiyle oluşabilmektedir.

Bir erkeğin sertleşme ya da erken boşalma sorunları varsa, kadında Durumsal cinsel isteksizlik oluşabilir. Kişinin eşine duyduğu ilgi azalırken bir başka kişiye karşı cinsel arzusu varsa, bu olay da Durumsal cinsel isteksizlik olarak adlandırılır.

 

Cinsel İsteksizliğin Fiziksel Sebepleri

 

Cinsel isteksizliğe neden olabilecek birçok konu vardır. Bu konuların en başında herkesin bildiği gibi menopoz dönemi gelmektedir. Menopoz döneminde olan bir kadının cinsel isteklerinde azalma yaşanması sıkça rastlanılan durumlardan biridir.

Kişi kullandığı ilaçlar nedeniyle de cinsel isteksizlik yaşayabilir. Bu olay ilacın yan etkilerinden kaynaklıdır. Örneğin; Doğum kontrol hapları, kortizon içerikli haplar ve antidepresanlar kişinin cinsel isteksizliğinin olmasının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Bu gibi ilaçlar kullanıyorsanız, ilacınızın yan etkilerini okumanız ve ona göre kullanmanız gerekir.

Özellikle ileri yaşlarda olan kişilerin yaşadığı kalp, şeker, yüksek tansiyon ve dolaşım bozuklukları gibi hastalıklar da cinsel isteksizliğin fiziksel sebepleri arasında yer almaktadır.

Eğer cinsel isteksizlik durumu yaşıyorsanız, tedavi olmak için kesinlikle doktora başvurmalısınız. Aksi takdirde hem partneriniz ile aranız bozulabilir, hem de ilerde psikolojik olarak sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.