Cinsiyet Geçiş Aşaması Ne Kadar Sürer

0 82

Trans erkek geçiş ameliyatı trans bireyler açısından oldukça uzun ve zorlu bir süreçtir.  Bu sürecin hukuki ve tıbbi iki farklı aşaması vardır.  ancak bununla birlikte yerine getirilmesi gereken prosedür ve şartlar da bulunur.  Bunlar;

 

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Mahkemenin trans geçişi izin vermiş olması
  • Evli olmamak
  • Trans geçişi sağlayacak olan bireyin psikolojik sağlığının yerinde olması

 

Trans Geçiş Aşamaları

 

Trans geçiş aşamasının ilk ayağı bir eğitim araştırma hastanesinin psikiyatri bölümüne gitmektir. Hasta eğitim araştırma hastanesine başvurarak trans sürecini başlatmış olur.

 

Hasta önce psikiyatri bölümüne, oradan da hormonsal düzeyinin kontrol edilmesi için endokrinoloji servisine gönderilir. Burada bir takım testler yapılır.

 

Bunlar kromozom kontrol testleridir.  Yapılan genetik testlerden sonra hasta plastik cerrahi ameliyatı olabileceği bölümlere gider.

 

Bu aşamada doktorlar hastanın hormon kullanılmasının uygun olup olmadığına karar verir ve hastanın yaklaşık olarak 6 ay gibi bir süre hormon tedavisine başlanır.  Hastanedeki aşamalar sonucunda toplanana raporlar mahkeme verilir. İlgili Link :  Adım Adım Cinsiyet Geçiş Süreci

 

Hâkim hastanın hastane sürecini resmi olarak ister.  Bunlar yazışmalar aracılığı ile gerçekleştirilir.  Trans erkek geçiş ameliyatı mahkeme hasta ile ilgili tıbbi raporu inceledikten sonra ikna olursa hastanın plastik cerrahi ve trans geçiş operasyonuna izin verir.

 

Plastik Cerrahi Operasyonları

 

Cinsiyet geçiş operasyonları tek bir operasyondan ibaret değildir. Dolayısıyla ekip halinde gerçekleştirilen bu operasyonların aynı merkezde birlikte çalışan, bu işlemleri birlikte yapan hekimlerin bir arada olması hasta açısından en doğru yöntemlerden biridir.

 

İnternational Seksoloji merkezi trans bireye yapılması gereken bir dizi operasyonları başarılı şekilde gerçekleştirilir. Trans erkek geçiş ameliyatı operasyonlarında erkek trans birey,  kadın cinsiyetine geçmesi durumunda penis ve yumurtalıklar ürolog cerrahlar tarafından alınmaktadır.

 

Bunun tersi kadından erkeğe geçiş yapan trans birey için ise yeni bir organ yapılarak sıfırdan penis veya vajina yapılır.  Cinsiyet organı ile birlikte kadın trans bireylere meme operasyonu,  kadından erkeğe geçen bireylerde ise memelerin alınma operasyonu gerçekleştirilir.

 

Yani bu operasyonlar 8-10 saat süren donanımlı ve tecrübeli cerrahlar tarafından en kısa sürede yapılması,  hastanın kısa sürede iyileşme sürecinin tamamlanması açısından önemlidir.

 

Plastik Cerrahi Operasyonlardan Sonraki En Son

 

Hastaya yapılan operasyonlar tamamlandıktan sonra hasta tekrar mahkemeye başvurur ve hâkim hastanın trans geçişinin yapıldığını ve bunun tıbbi olarak gerçekleştiğini gösteren raporu hastaneden alır.

En son alınan bu rapor ile birlikte hastanın cinsiyetine uygun kimlik müracaatı başlar ve kimliğini alır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.