Cinsiyet Geçiş Aşamasında Neler Yaşanır

0 78

Trans erkek geçiş ameliyatı uzun soluklu bir süreçtir.  Bu sürecin 2 ayağı bulunur.  Birincisi tıbbi, ikincisi ise hukuki ayaktır.  Trans bireyler açısından tıbbi süreç işin son aşamasıdır.

 

Cinsiyet Geçişi Aşamasında Süreç Nasıl İşlemektedir?

 

Cinsiyet geçiş aşamasında gerek trans erkek gerekse trans kadın öncelikle hukuki süreci tamamlamak zorundadırlar.  Bunun için hâkime başvururlar.  Başvuran bireyleri hâkim kamu hastanelerinden birine gönderir.

Trans erkek geçiş ameliyatı olmadan önce trans geçişe uygun olup olmadığının rapor edilmesini talep eder.  Hasta önce psikiyatri kliniğine başvurur.  Burada geniş bir konsey bulunur.

Bu konsey üyeleri, psikiyatrist,  plastik cerrah,  jinekolog,  ürolog,  genetik uzmanı,  endokrinolog ve hukukçudan oluşur.  Öncelikle psikiyatrist hastayı bu duruma hazırlar.

Hazırlanan hasta konseyin tekrar önüne çıkar.  hastanın talebini inceleyerek bu konuda bir karar verir. Cinsiyet geçiş aşaması bir dizi operasyonların ve birden fazla uzman cerrahların bir arada çalışmasını gerektiren durumlardan biridir.

Bunun için özellikle trans geçiş operasyonu kombine çalışma olduğu için,  donanımlı bir ekibi tercih etmek bu noktada çok önemlidir.  Hastanın cinsiyet geçiş süreci çok uzun ve yorucu olduğu düşünüldüğünde, donanımlı ekibin birlikte çalıştığı merkezi tercih etmek hasta açısından ve tedavinin daha kısa sürede tamamlanması açısından oldukça önemlidir.

 

İlgili Link : Cinsiyet Geçiş Aşaması Ne Kadar Sürer

 

Cinsiyet Geçişinin Hormon Tedavisi Aşaması

 

Hastaya bu aşamada endokrin uzmanları tarafından hormon tedavisi başlanır.  Trans birey kadınsa testosteron,  erkek trans birey ise östrojen verilir.  6 ay gibi bir süre sonunda hastadaki değişiklikler gözlemlenir.  Erkek trans bireyler de kıllanma,  adet düzensizlikleri gelişir.  Sesi kalınlaşır.  Bu durum hastayı rahatsız etmiyorsa işin hukuki süreci başlar.

Hâkim hasta konusunda bu değişiklikleri göz önünde alarak bir karar verir ve hastanın geçişinin yapılmasını yasal olarak onaylar.  Bunun için bir mahkeme ilamı verilir.  Bu yazı ile hasta ameliyat olmak için yasal iznini almış olur.

 

Trans Geçişin Tıbbi Operasyon Aşaması

 

Mahkemenin onaylamasının ardından trans bireylerin geçiş aşamasında cinsel organların alınması kısmını ürolog cerrahlar yapmaktadır. Estetik cerrahlar ise vajinayı yapmaktadır.

Trans birey kadından erkeğe dönüşecekse operasyon jinekolog tarafından gerçekleştirilir.  Aynı zamanda plastik cerrahlar ile birlikte kombine bir ameliyat gerçekleştirilir.

Hastanın göğüsleri alınır veya protez göğüs yapılır.  Genellikle bu cerrahi aşama aynı ameliyathanede birlikte çalışarak gerçekleştirilmektedir.

Trans erkek geçiş ameliyatı operasyonlarının sonunda hasta tekrar hâkim karşısına çıkar.

Hâkim hastayı hastaneye göndererek bir rapor yazılmasını ister.  Bu raporu alan hasta bu raporla birlikte kimliğini değiştirir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.