Cinsiyet Geçişine Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken 15 Madde

0 98

Cinsiyet geçişi, kendisini olduğu bedenin cinsiyetine ait hissetmeyen kişiler tarafından yaptırılmak istenen operasyon ve ameliyatlar bütünüdür. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için öncelikle kişinin psikolojik olarak bu duruma kesinlikle hazır olması gereklidir.

Cinsiyet geçişine başlamadan önce bilmeniz gereken çok önemli konular vardır. Bu olay, bireyin hayatını tamamıyla değiştireceği için oldukça dikkat gerektirmektedir. Cinsiyet değişikliği yaptırmadan önce bilmeniz gereken 15 maddeyi sizler için aşağıda yer alan listede sıraladık.

 

1-Verdiğiniz Karardan Emin Olun

 

Cinsiyet geçişine başlamadan önce bu kararınızın ne kadar arkasında olduğunuza karar verin. Eğer kendinizi bu konuda tam anlamıyla hazır hissetmiyorsanız, hiç başlamadan bitirmek daha iyi olacaktır. Çünkü; Bu işlemin geri dönüşü yoktur. Ayrıyeten toplumdaki algıyı da göz önünde bulundurmalısınız. İlgili Link : 

 

2-Reşit ve Bekar Olmak

 

Türkiye kanunlarına göre, cinsiyet değişikliği yapmak istiyorsanız, 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bu yüzden reşit olmadan bu işleme başvuramayacağınızı unutmamalısınız. Buna ek olarak cinsiyet değişikliği yapacak olan bir kişinin kesinlikle evli olmaması gerekmektedir.

 

3-Psikiyatri Raporu

 

Cinsiyet geçişi sürecinden önce uzun bir süre boyunca hormon tedavisi görmeniz gerekmektedir. Hormon tedavisi süreci içerisinde, bu alanda uzman bir psikiyatrist tarafından gözlemlenir ve testlere sokulursunuz. Bu testlerin sonucunda olumlu rapor alabilmeniz için, size uygulanan hormon tedavisini kaldırabilecek psikolojiye sahip olmanız gereklidir. Bu da; Vücudunuzda bulunan hemcinsinize ait olan özellikleri kaybetmenizi kaldıracak bir psikolojiye sahip olmak demektir. Hormon tedavisi, eğer bir kadınsanız sakalınızın çıkmasına, vücudunuzun tüylenmesine, kas oranınızın artmasına sebep olurken bir erkekseniz, göğsünüzün büyümesine tüylerinizin azalmasına ve sesinizin incelmesine sebep olur.

 

4-Mahkeme Kararı

 

Cinsiyet geçişi için size verilen hormonlardan sonra cinsiyet değiştirmek için mahkemeden onay almanız gerekmektedir. Bu onay, psikiyatri raporundan sonra verilecektir. Mahkeme kararınız olmadan yasal olarak cinsiyet geçişi ameliyatı olmanız imkansızdır.

 

5-Üreme Özelliğine Sahip Olmamak

 

Cinsiyet değişikliği kafanızda oturmuşsa bilmeniz gereken bir diğer madde ise, üreme özelliğinizi kaybetmeniz gerektiğidir. Bu işlem, ameliyatlar halinde ve mahkeme kararından sonra olacaktır. Üreme özelliğinizi kaybettikten sonra bir daha kendi cinsiyetinizde çocuk sahibi olamazsınız.

 

6-Meme Alma Ameliyatı

 

Kadınsanız ve erkek olmak için cinsiyet değişikliği yaptırmak istiyorsanız, size verilen testosteron hormonu sebebiyle önce memeniz küçülecektir. Ardından gerçekleştirilen bir işlem ile meme dokunuz tamamen alınacaktır.

 

7-Meme Protezi

 

Erkekseniz ve cinsiyet geçişi ile kadın olmak istiyorsanız, kadın vücudu elde edilmek için size verilen östrojen ve progesteron hormonu ile memeniz büyümeye başlayacaktır. Memeniz belli boyuta geldikten sonra yapılan meme estetiği ile meme protezi takılacak ve kadın görünümü elde edilecektir.

 

8-Vajen Oluşturma Ameliyatı

 

Erkek bireyin cinsiyetini kadın olarak değiştirebilmesi için, vajen yapılması gerekmektedir. Vajen yapılması cinsiyet değişiminin en önemli aşamasıdır. Vajen yapılması için ya penis kullanılır ya da kalın bağırsaktan alınan parça kullanılır. Penis kullanımında; Penisin başı klitoris yapılırken geri kalan kısım şekil verilerek vajenin dış dudaklarını ve içyapısını oluşturmaktadır. Kalın bağırsak kullanımında ise; Kalın bağırsaktan alınan parça ile vajenin dış dudakları ve içyapısı yapılmaktadır. Buna ek olarak yine penisin baş kısmı klitoris yapımında kullanılır.

 

9-Penis Oluşturma Ameliyatı

 

Kadın olan ve erkek olmak için cinsiyet değiştirmek isteyen şahıs, penis oluşturma ameliyatına girecektir. Penis oluşturma ameliyatı için tıp dünyasında 3 farklı yol kullanılmaktadır. Bu yollar ise; Kol, bacak ve sırttan deri ve doku alımıyla gerçekleşmektedir.

Kol ve bacakta ameliyat izi olduğunda diğer insanlar tarafından farkedildiği için, son zamanlarda daha çok sırttan alınan deri ve doku ile penis oluşturma ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Sırttan deri ve doku almak için ayrı bir ameliyat ardından ise, penis oluşturmak için ayrı ameliyat yapılmalıdır. Bu yüzden sırttan alınan deri ve doku işleminde fazladan bir ameliyata girmeniz gerekmektedir.

 

10-Mutluluk Çubuğu

 

Bu madde, sadece kadın bedenini erkek bedeniyle değiştirmek isteyenleri ilgilendirmektedir. Mutluluk çubuğu penis oluşturulduktan sonra içerisine protez konulması ile olmaktadır. Cinsel ilişki esnasında bir buton penisi sertleştirmektedir. Bu sayede cinsel ilişki sırasında herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Buna ek olarak bir de kemik yöntemi vardır. Kemik yönteminde kaval kemiğinden alınan bir parça, penisin içine yerleştirilmektedir. Bu yöntem mutluluk çubuğuna göre daha az tercih edilmektedir. Çünkü; Penis içerisinde kaval kemiğinden bir parça olduğunda penis, her zaman sert ve dik şekilde kalmaktadır.

 

11-Penis Boyu

 

Penis boyu, bireyin isteğine göre değişebilmektedir. Ama uzmanlara göre protez olarak sonradan yapılan penisin ideal boyu 13 ila 14 cm olmalıdır. Penis boyu, isteğe göre 18 cm boyutlarına kadar da artırılabilmektedir.

 

12-İyileşme Süreci

 

Cinsiyet geçişi yapan hastanın bir hafta boyunca hareket etmeden yatması gerekmektedir. Bu süreç hastanın durumuna göre biraz daha artabilmektedir. Kadın hastalarda cinsiyet geçiş süreci, meme alınma işleminden dolayı erkek hastalara göre biraz daha zorlu olabilmektedir.

 

13-Cinsel Haz

 

Hem erkek bedeninde kadın bedenine geçen hastalar, hem de kadın bedeninden erkek bedenine geçen hastalar cinsel haz yaşayabilmektedirler. Çünkü iki türlü ameliyatta da haz alma bölgelerine herhangi bir zarar verilmemektedir. İlgili Link : Cinsiyet Geçiş Aşaması  Ne Kadar Sürer

14-Tekrar Cinsiyet Değiştirmek

 

Bu durum maalesef mümkün değildir. Mümkün olmadığı için hasta bireye daha öncesinden psikiyatrist eşliğinden testler uygulanmaktadır. Her iki cinsiyet geçişinin de telafisi gerçekleştirilememektedir.

 

15-Cinsiyet Geçiş Süreci

 

İlk olarak hormon tedavileri alan bir hastanın bu süreci toplam olarak 1.5 ila 2 yıl aralığında sürmektedir. Bunlara ek olarak ameliyat ve iyileşme süreci de dahil edilince toplamda hasta birey, cinsiyet geçişi için yaklaşık 3.5 yıl boyunca çeşitli testlerden, operasyonlardan ve ameliyatlardan geçmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.