Erkeklerde Meme Büyümesi Nedenleri

0 92

Jinekomasti olarak da adlandırılan erkeklerde meme büyümesi oldukça yaygın bir sorundur. Bu konuda yapılan araştırmaların sonucuna göre dünyada her 18 erkekten biri meme büyümesi sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır.

Hem kadın hem erkekte bulunan meme bezlerinin erkekte aşırı büyümesinin sebebi olarak ise, hareketsizlik ve beslenme alışkanlıkları gösterilmektedir.

 

Jinekomasti, erkek meme dokusunun büyümesi ve estetik görünümün olumsuz etkilenmesi halidir. Bu tür bir sorun yaşayan erkeklerde meme ucunun altından başlayarak göğüs bölgesinde ve dışarı doğru yayılma eğilimi görülür. Kauçuk yapısına benzer bir şekilde olabildiği gibi, sert bir kütle halinde de ortaya çıkabilen meme büyümesi, her iki memede görülebildiği gibi tek bir memede de ortaya çıkabilmektedir.

 

Erkekte meme büyümesi (Jinekomasti) yaşın ilerlemesine bağlı olarak daha sık görülen bir durumdur. Bu tür büyümelere bazı hallerde meme bölgesindeki hassasiyetler ve ağrı da eşlik edebilmektedir.

Fiziksel etkilerinin yanı sıra estetik olarak da erkekleri rahatsız eden bu durum, gerekli ön incelemeler yapıldıktan sonra uygun görülmesi halinde cerrahi müdahale ile sonlandırılmaktadır.

 

Meme Büyümesi

 

Jinekomasti özellikle yaz günlerinde denize veya havuza girememek, vücuda oturan dar giysiler giyememek şeklinde sorunlara sebep olurken, kişinin vücut yapısından utanmasına ve duyduğu estetik kaygılar sebebiyle psikolojik sorunlar yaşamasına da neden olmaktadır. Meme büyümesine sebep olan etkenler arasında,

 

  • Testosteron ve östrojen hormonları arasındaki dengesizlik
  • Şişmanlık
  • Bazı ilaçların yan etkileri
  • Aşırı alkol tüketmek
  • Vücut geliştirme amacıyla alınan anabolik steroidler
  • Genetik bozukluklar
  • Böbrek yetmezliği
  • Karaciğer sorunları
  • Testis bölgesinde enfeksiyon veya topaklanma ilk sıralarda yer almaktadır.

 

Erkeklerde Meme Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

 

Erkekte meme büyümesi her durumda mutlaka tedavi gerektiren bir durum değildir. Özellikle ergenlik dönemlerinde ortaya çıkan büyümeler yaklaşık 2-3 yıl içerisinde kendiliğinden kaybolur.

Uygulanan ilaç tedavileri sebebiyle meme büyümesi oluşması halinde ise, kullanılan ilaçların kesilmesi büyümeyi azaltmaktadır.

Ancak meme büyümesiyle ilgili altta yatan sebebin araştırılarak bir tedavi yöntemi belirlenmesi çok daha uygundur. Meme büyümesi, İlaç ve cerrahi olarak iki farklı yöntemle tedavi edilebilmektedir.

İlaç tedavileri için kapsamlı bir araştırma yapılmamış olması sebebiyle etkilerinin ne düzeyde olduğu hakkında bir veri mevcut değildir. Ancak hormonal dengesizliklerin düzeltilmesini sağlayan ilaçlar erken dönemlerde kullanıldığında etkili olabilmektedir. Ayrıca testosteron seviyesi düşük olan yaşlı erkeklerde testosteron replasmanı kullanımı etkilidir.

 

SERM (Selektif Östrojen reseptör modülatörleri) tamoksifen ve raloksifen kullanımı ile meme büyümeleri tamamen azalmasa da, meme bölgesinde oluşan fazlalık dokunun miktarında azalmaya yol açmaktadır. Bu tür ilaçlar genellikle jinekomasitinin şiddetli ve ağrılı seyrettiği vakalarda uygulanmaktadır.   İlgili Link : Kanser Belirtileri Nelerdir

 

Cerrahi tedavi

 

İlaç kullanımı ile sonuç alınamayan hastaların tedavisinde en etkili yöntem cerrahi müdahaledir. Bu tür operasyonlarda büyüyen meme dokusunda bulunan yağ fazlalıkları liposuction yöntemiyle alınmaktadır.

 

Cilde kesi yapılmadan tedaviye imkân sağlaması sebebiyle hasta açısından oldukça konforlu bir tedavi yöntemi olan cerrahi işlem, liposuctin kanüllerinin girebileceği bölgelere açılan küçük delikler yardımıyla yapılmaktadır.

 

Son dönemlerde tercih edilen bir başka tedavi yöntemi de lazer liposuction tekniğidir. Cilt altına lazer enerjisi verilmek suretiyle yapılan işlem sırasında meme bölgesinde birikmiş olan yağ dokusu daha kolayca parçalanabilmektedir.

Sonrasında ise klasik liposuctıon yöntemi kullanılmak suretiyle yağ dokusu dışarı alınmaktadır.

Ameliyat veya ilaç tedavisi gerektirmeyen ancak hastaya rahatsızlık veren durumlarda ise rahatsızlığı an az seviyeye indirerek estetik görünümü iyileştiren göğüs yelekleri tavsiye edilmektedir.

Bunların yanı sıra bölgenin normal bir görünüme sahip olabilmesine olanak sağlayan göğüs sıkıştıran giysiler de seçenekler arasında yer almaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.