Kızlık Zarı Kendi Kendini Tamir Eder mi

0 96

Halk arasında bekaret zarı olarak da bilinen kızlık zarı, cinsel ilişki yolu veya başka yollarla yırtılabilir. İlk cinsel ilişkide oluşan kanama, zarın zarar gördüğünü veya yırtıldığını göstermektedir. Genelde ilk ilişki sonrasında yırtılan zar, bazı durumlarda ikinci ve üçüncü ilişki esnasında da kanama yapabilir.

 

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

 

Kadın cinsel organının girişinin 2 – 3 cm sonrasında yer alan kızlık zarı, ortası delik halde bulunmaktadır. Kızlık zarının şekli, her kadın için farklı olabilmektedir. Bu zar çeşitlerinin arasında esnek zar tipi de bulunur. Zarın esnek olduğu durumlarda cinsel ilişkide kanama meydana gelmez.

Vajinanın hemen girişinde bulunan kızlık zarı, cinsel ilişki sırasında yırtılabildiği gibi, mastürbasyon esnasında içeriye parmak veya başka bir cisim sokulmasıyla da yırtılabilmektedir. Ortası delik olan zarın, kenarlarının yırtılması sonucunda birkaç damla kan akar. Bu kan, kızlık zarının yırtıldığını gösterir.

Cinsel ilişki veya başka bir durum sonucu kızlık zarının yırtıldığı düşünülüyor fakat bir kanama meydana gelmediyse, uzman bir jinekoloğa gidilerek zarın esnek olup olmadığı hakkında detaylı bilgi almak mümkündür.

 

İlgili Link : Meme Kisti Tedavisi

 

Kızlık Zarı Kendi Kendine Düzelir mi?

 

Kızlık zarı farklı yollarla yırtılabilmektedir. Bu durumun oluşmasında en büyük neden, cinsel ilişki olmaktadır. Kızlık zarının ortasında bulunan delik, cinsel ilişki sırasında penisin temasından sonra genişlediği için kenarlarından yırtılır. Bu durum, kızlık zarı yırtılması veya bozulması olarak adlandırılır.

Kızlık zarının yırtıldıktan sonra kendi kendini tamir etmesi imkansızdır. Hiçbir şekilde kendiliğinden düzelmeyen yırtılmış kızlık zarı, sadece cerrahi işlem sonrasında düzelebilmektedir. Bu durum için kişinin jinekolog tarafından muayene edilmesi ve ardından duruma göre kızlık zarı dikilmesi yapılmalıdır.

Kızlık zarının yırtıldıktan sonra düzelebilmesi için yapılan işleme kızlık zarı dikimi adı verilir. Bir kişinin kızlık zarı dikilebilmesi için reşit olması gerekmektedir. Ayrıca; Kızlık zarı dikimi operasyonu isteğe bağlı olarak gizli tutulabilmektedir.

Eğer 18 yaşından küçük bir hasta, kızlık zarı dikimi yaptırmak istiyorsa, anne ya da babasının yanında olması ve izin formu doldurması gerekir. Kızlık zarı dikimi yapılırken hastanın kaç kere ilişkiye girmiş olması veya daha önce kürtaj yaptırmış olması hiçbir şekilde engel değildir.

Kızlık zarı dikimi iki farklı yöntemle gerçekleşmektedir. Bu yöntemlerden biri geçici, diğeri kalıcı olandır. Aralarındaki fark; Kalıcı yapıldıktan sonra aradan yıllar geçse bile ilk cinsel ilişkide kanama olmasıdır. Fakat geçici yapıldıktan sonra ilk cinsel ilişkide kanama olması için ilişkinin 1 hafta içerisinde olması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.