Vajinismus İstenirse Yenilir Nasıl mı? İşte Cevabı

0 47

Vajinusmus kadının vajinanın istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkiye girememe durumudur. Vajinismus hastalığının belirtileri farklılık gösterir. Daha vahimi bu ilk cinsel deneyimine kadar anlaşılmayabilir. Bu da kadının daha çok kendi bedenini keşfedilmesinden kaynaklanıyor.  Vajinismus ta yaşanılan bu kasılmalar nedeniyle kadının cinsel ilişkiye girememesi ya da ilişkinin zor gerçekleşmesi şeklinde kendisini göstermektedir.

Vajinismuslu kadınlar gerçekleşen cinsel birleşmede eşlerine yetmeyeceğini düşünür ve  cinsel ilişkiden kaçınır. Oysa Vajinismus bir hastalık değildir ve bunun için endişeye hiç gerek yoktur. Tedaviye başlanmadan önce, jinekolojik tarafından değerlendirilmesi gerekir. uygulanmaktadır. Özellikle ağrılı cinsellik vajinismus tedavisi konusundaki  sorunlar terapi denilen tedavi ile bu sorun saatler içinde çözümlenebilir. Vajinismus sorunu altında yatan ana den psikolojik uzun süren terapiler bilişsel tediler iyileşme süresini kısaltıyor. İstemsiz refleks kadının cinsellikten ve eşinden uzaklaşmasına neden olan bu durumu için, hastaya gevşemeyi yöntemi öğretiliyor.

Vajinismus Tedavisi

Siz de vajinismus tedavisi konusunda  uzman bir doktora başvurarak vajina ile ilgili tüm bu korkularınızın kolayca üstesinden gelebileceğini görerek bu sorunu çözebilirsiniz. Özellikle bunun bir hastalık değil bir problem olduğunu anlayan kadın mutlaka çözülebileceğini bilerek tedaviye başlayabilir. Çiftler hiç zaman kaybetmeden bu süreci uzatmadan Profesyonel destek almalıdır. Ayrıca tedavi sürecinin her aşamasında eşler birbirine destek olmalıdır. Kadının  bunun bir hastalık olmadığını anladığında istenmesi halinde çözüleceğini bilerek tedaviye başladığında umutsuzluğa kapılmamış oluyor.  Bu nedenle Vajinismus tedavisi kişiye göre planlanıyor.

Bu nedenle Vajinismus sorununun anatomisi mi yoksa psikolojik kaynağa mı bağlı değerlendirilmelidir. Çünkü sorun Anatomik kaynaklı ise; cerrahi işlemler kadının kendini kasması nedeniyle cinsel birlikteliğin ağrılı şekilde gerçekleşebilir. Penisin vajinaya girmemesi  ya da tam giremediğin de ilişkinin tam yaşanmıyor. Vajinismusta kadar kişinin bu hastalığı yenmek istemesi için bu nedenle çok önemlidir.vajinismus sorunu yaşayan pek çok kadın her başarısız deneyim sonrası kendilerini değersiz, hisseder.

Bu duyguların verdiği olumsuzluklar, ağlama nöbetlerine neden olabilmektedir. Kadındaki vajinismusa neden olan bu sorunlara zamanla cinsel isteksizlik eklenir. Bu nedenle Vajinismus tanısı kadar sonrasında tedaviye bilinçli bir şekilde başlanması ve kadının iyileşmeyi istemesi de  çok önemlidir. Süreç uzadıkça sorunun ertelenmesi bazı durumlarda çiftleri ayrılıklara ya da dönüşü olmayan bir takım aile içi sorunlarına bile  neden olabilmektedir. Bu nedenle hastalığın teşhis edilmesi kadar kaynağının teşhis edilip zaman kaybetmeden doktorun ön gördü tedavi yönteminin uygulanmasına geçilmelidir. Vajinismus teşhisi konulabilmesi için çiftler birlikte bir uzmana başvurup, yardım alması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.